Wholesale 18/8 Stainless Steel Cutlery Set Dinner Table Flatware
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel |
| Color: | Unicolor |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2012
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
R&D Capabilities
Management Certification
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
The supplier has 12 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
The supplier has quality management system certification, including:
ISO9001:2015 certificate
ISO45001:2018 certificate
ISO14001
ISO9001:2015 certificate
ISO45001:2018 certificate
ISO14001
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (18)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SM522DS-Y1
- Feature
- Eco-Friendly
- Disposable
- Non-Disposable
- Customized
- Customized
- Certification
- LFGB, FDA
- Fob Port
- Shenzhen
- Quality
- High Quality
- Craft
- High Mirror Polish
- Delivery Time
- 45-60 Days
- MOQ
- 3000sets
- Packing
- Can Be Customized
- Payment Term
- 30% Deposit by Tt, and Balance by Bl
- Trade Term
- Fob Shenzhen
- Transport Package
- Safety Package
- Specification
- 8mm
- Trademark
- GARBO
- Origin
- Shenzhen, China
- HS Code
- 8215990000
- Production Capacity
- 4*40hq Each Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 50.00cm * 50.00cm * 35.00cm
- Package Gross Weight
- 2.000kg
Product Description
Wholesale 18/8 Stainless Steel Cutlery Set Dinner Table Flatware
Product Description:
1. Premium stainless steel flatware with different quality:
2. 201ss(18-2)/ 410ss(13-0)/ 420ss(13-2)/ 430ss(18-0)/ 304ss(18-8).
3. Various the polished ways: tumble polished, hand-polished, mirror polished and matte finished, etc.
4. Stainless steel logo, laser logo, or decal logo is acceptable.
5. MOQ 12000sets/pcs each item. Mixing container acceptable.
6. Massive ready goods with fast delivery time.
7. Free sample within 7 days, mass production around 15-45days.
| Item No. | SM522DS-Y1 |
| Material | Stainless Steel 304(18-8) or 430(18-0) |
| Length | Knife:227+Fork: 212+Spoon:208 / 197+Tea Spoon:134 + Tea Fork: 137mm |
| Weight | Knife:15+Fork: 27+Spoon:42 / 48+Tea Spoon:27 + Tea Fork: 17g |
| Thickness | Knife:8+Fork: 8+Spoon:8 / 8 +Tea Spoon:6.5 +Tea Fork: 6.5mm |
| Polish | High Mirror Polish |
| Color | Silver, Gold, Rose Gold, Black, etc |
| Delivery | 25-35Days |
| Payment | TT, L/C, D/P etc |
| Packing style | OPP bag, Color box, Wooden case or Customized |


More Details:
- Silver flatware is perfect for post-pressing: PVD, color painting, frost, decal, etc. OEM design as per your requirement is acceptable.
- Different handle for options. Includes stainless steel handle, ceramic handle, and plastic handle.
- Offer a single spoon, knife, fork, and flatware set. Can meet the demand of wholesalers and retailers.
- All kinds of different export packages are available, such as bulk pack, brown box pack, window box pack, color box pack, PVC box pack, polyfoam pack, pallet pack, etc. We can also do the packing as per your requirement.






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Stainless Steel Flatware
- Stainless Steel Cutlery Set
- Wholesale 18/8 Stainless Steel Cutlery Set Dinner Table Flatware
Related Categories
Hot Searches
More