High End Golden Design Stainless Steel Cutlery Dinner Spoon Set OEM Branded Logo Table Spoon Set Middle East
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel |
| Color: | Single Color |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
ISO9001:2015 certificate
ISO45001:2018 certificate
ISO14001
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SM316DS-Y-H1
- Disposable
- Non-Disposable
- Customized
- Customized
- Feature
- Eco-Friendly
- Certification
- LFGB, FDA, CE/EU
- Craft
- Machine Made
- Delivery Time
- 45days
- Transport Package
- Standard Exporting Package
- Trademark
- Garbo
- Origin
- Shenzhen, China
- HS Code
- 6911101900
- Production Capacity
- 50000PCS/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 40.00cm * 30.00cm * 40.00cm
- Package Gross Weight
- 4.000kg
Product Description
High End Golden Design Stainless steel cutlery Dinner Spoon Set OEM Branded logo Table Spoon set Middle East
Product Description:
1. Premium stainless steel flatware with different quality:
2. 201ss(18-2)/ 410ss(13-0)/ 420ss(13-2)/ 430ss(18-0)/ 304ss(18-8).
3. Various polished ways: tumble, hand, mirror, and matte finish.
4. Stainless steel, laser, or decal logos are acceptable.
5. MOQ 12000sets/pcs each item. A mixing container is acceptable.
6. Massive ready goods with a fast delivery time.
7. Free sample within 7 days, mass production around 15- 45 days.
| Item No. | SM316DS-Y-H1 |
| Material | Stainless Steel 201 |
| Length *Width | 207mm*42mm |
| Weight | 50g |
| Thickness | 3mm |
| Polish | Matte Polish/Mirror Polish/PVD Gold |
| Color | Silver, Gold, Rose Gold, Rainbow, Black etc |
| Delivery | 25-35Days |
| Payment | TT, L/C, D/P etc |
| Packing style | OPP bag, Color box, Wooden case or Customized |



More Details:
- Silver flatware is perfect for post-pressing: PVD, color painting, frost, decal, etc. OEM design as per your requirement acceptable.
- Different handle for option. Includes stainless steel handle, ceramic handle, plastic handle.
- Offer single spoon, knife, fork and flatware set. Can meet the demand of wholesaler and retailer.
4.All kinds of different export packages are available, such as bulk pack, brown box pack, window box pack, color box pack, PVC box pack, polyfoam pack, pallet pack, etc. We can also do the packing as per you requirement.







Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Stainless Steel Flatware
- Stainless Steel Spoon
- High End Golden Design Stainless Steel Cutlery Dinner Spoon Set OEM Branded Logo Table Spoon Set Middle East